Gołębie na balkonie potrafią być prawdziwą zmorą - potwornie brudzą i hałasują. Jeśli tylko zaczną przysiadać na balustradzie lub parapecie, zacznij działać. Jest kilka sposobów na ich skuteczne odstraszenie.

Siadają na balkonach, balustradach i parapetach. Brudzą, zostawiają pokarm oraz odchody, czasem zakładają gniazda i hałasują. Jakby tego było mało, przenoszą wiele groźnych dla człowieka chorób. Gołębie to prawdziwe utrapienie, dlatego kontakt z nimi nie jest wskazany ani pożądany. Jak tylko więc zaczną pojawiać się na naszym balkonie, należy szybko reagować. Metod odstraszania ptaków jest kilka. Poniżej zebraliśmy najpopularniejsze z nich. Zapachowe odstraszacze Gołębie są oswojone z ludźmi, dlatego stosunkowo trudno je odstraszyć z balkonu. Producenci opracowali więc specjalne preparaty o smaku i zapachu, które je drażni i dezorientuje zmysły. Środki te mają przeważnie formę aerozolu lub granulek, które rozprowadza się na powierzchniach, na których przesiadują ptaki. Nie zawierają one substancji szkodliwych, a głównie olejki eteryczne. Większość preparatów kosztuje kilkanaście złotych, warto więc sięgnąć po nie na początku naszej walki z gołębiami.

Zapachowe odstraszacze

Gołębie są oswojone z ludźmi, dlatego stosunkowo trudno je odstraszyć z balkonu. Producenci opracowali więc specjalne preparaty o smaku i zapachu, które je drażni i dezorientuje zmysły. Środki te mają przeważnie formę aerozolu lub granulek, które rozprowadza się na powierzchniach, na których przesiadują ptaki. Nie zawierają one substancji szkodliwych, a głównie olejki eteryczne. Większość preparatów kosztuje kilkanaście złotych, warto więc sięgnąć po nie na początku naszej walki z gołębiami.

Sztuczne ptaki

Gołębie boją się określonych gatunków ptaków drapieżnych, które im zagrażają. Dlatego warto na balkonie zainstalować plastikową imitację kruka lub jastrzębia. Najlepiej sprawdzają się te z rozłożonymi skrzydłami, które wyglądają, jakby leciały.

Naklejki i taśmy

Na podobnej zasadzie działają inne wizualne odstraszacze gołębi. Wśród nich możemy znaleźć naklejki na okna z sylwetkami drapieżnych ptaków oraz specjalne, mieniące się taśmy. Odbijające się od nich światło działa na te stworzenia dezorientacyjnie.

Urządzenia

dźwiękowe Bardzo skuteczną, ale już nieco kosztowniejszą metodą walki z gołębiami są urządzenia dźwiękowe. Niektóre modele imitują naturalne odgłosy atakujących orłów, sokołów i jastrzębi, przepłaszając w ten sposób inne ptaki. Na rynku są też aparaty emitujące ultradźwięki. Są one niesłyszalne dla ludzi, ale drażniące dla gołębi. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, gdy mamy domowe zwierzęta. Psy i koty mogą bowiem na nie również negatywnie reagować.

Kolce

W "Dniu Świra" Adaś Miauczyński próbował walczyć z gołębiami, mocując na swoim parapecie metalowe kolce. Nie polecamy tej metody, gdyż ptaki mogą się poranić. Można jednak zastosować listwy z plastikowymi wypustkami. Nie zagrażają one gołębiom, a powstrzymują je przed przysiadaniem na balustradzie czy parapecie.

Siatka na ptaki

Gdy wszystkie metody zawiodą, pozostaje już tylko jedna. Niestety jest niezbyt estetyczna, ale za to gwarantuje 100-procentową skuteczność - siatka na ptaki. Zabezpiecza się nią cały balkon, dzięki czemu gołębie tracą całkowicie do niego dostęp.

 

Źródło: onet.pl - 2018-04-11